Reverzné osmózy

Reverzná osmóza predstavuje najúčinnejšiu metódu filtrácie vody, ktorá odstráni z vody 96 až 98 % všetkých nežiadúcich látok ako sú napríklad dusičnany, dusitany, ťažké kovy, chlór, chemické látky, zbytky liekov vo vode a ďalšie. Súčasťou reverznej osmózy býva taktiež účinná filtrácia cez filter s deionizačnou živicou, tzv. DI fiter, ktorý zaistí "ultra čistú" vodu s ideálnymi vlastnosťami na prípravu morskej vody. DI filter totiž vodu dočistí a odstráni z nej látky, ktoré samotná membrána reveznej osmózy nedokáže zachytiť. Deionizačný filter odstraňuje aj veľmi malé anorganické chemikálie až do úrovne miliarda (PPB). Vďaka tomu sú vynikajúce na výrobu ultračistenej vody (typ I, 18,2 Megohm/cm = 0,055 µsiemens/cm). (Voda tejto kvality sa používa s najcitlivejšími laboratórnymi a analytickými prístrojmi, ktoré sú určené na detekciu chemikálií pri extrémne nízkych koncentráciách.) V sladkovodnej akvaristike má reverzná osmóza nezastupiteľné uplatnenie prí výrobe "výojovej" vody pre výtery a liahnutie ikier, pri chove najnáročnejších krevetiek, pri pestovaní rastlín a podobne.

Takto filtrovaná voda je ideálna pre každého, kto hľadá maximálnu účinnosť filtrácie a vodu v najvyššej kvalite. Ku všetkým zostavám reverznej osmózy zaisťujeme filtre pre pravidelné servisné výmeny, náhradné diely a taktiež doplnky na vylepšenie a tuning podľa Vašich predstáv.

Reverzná osmóza funguje tak, že voda cez polopriepustnú membránu preteká z prostredia s vyššou koncentráciu rozpustených látok do prostredia, kde je koncentrácia nižšia. Táto membrána je mimoriadne jemná a vďaka veľkosti jednotlivých pórov 0,005 mikróna cez ňu prejdú len čisté molekuly vody, zatiaľ čo 95 % všetkých ostatných látok (vírusy, baktérie, pevné častice, chlór, ťažké kovy, ale aj napríklad látky z anabolík či antikoncepcie) sú odfiltrované. Voda filtrovaná pomocou reverznej osmózy je tak mimoriadne čistá a v mnohých ohľadoch sa podobá destilovanej vode.

Vďaka jemnosti membrány je pred samotnou osmotickou filtráciou nutné vodu ešte „pripraviť“ pomocou prvotnej filtrácie. Tá býva mechanická a uhlíková, a slúži k zachyteniu mechanických nečistôt a chlóru, ktoré by membránu reverznej osmózy rýchlo zaniesli alebo poškodili. Filtrácia na princípe reverznej osmózy je tak v skutočnosti vždy viacstupňová a tvorí ju systém zložený z niekoľkých typov filtrov. Pri štvorstupňových zostavách RO je priradená DI filtrácia (označovaná ako: Ion Exchange, Strong Acid/Strong Base, Polishing, Nuclear Grade) pre výrobu "ultra čistej" vody.

Pokiaľ si neviete poradiť s výberom najvhodnejšej zostavy alebo filtra práve pre vás, neváhajte nás kontaktovať  a my vám radi poradíme.

UPOZORNENIE: voda upravená reverznou osmózou nie je vhodná ako pitná voda, a môže spôsobovať vážne zdravotné riziká. Ani pri použití s remineralizačným fitlrom PVD (polovypálený dolomit) nedosiahne výstupná voda stanovený minimálny limit 30 mg/l vápníka a 10 mg/l horčíka. Náš e-shop preto neodporúča RO ako prístroje na prípravu pitnej vody pre domácnosti a neponúka ani doplnky k týmto prístrojom. Stanovisko odborníkov nájdete TU., TU alebo TU.

 
0
10010100
Značky
 

Stránka 1 z 1 - 45 položiek celkom

Stránka 1 z 1 - 45 položiek celkom