Starostlivosť o rúrnatce (Tubeworms) v akváriu.
Útesové akváriá bez koralov by nepochybne nemali to obrovské čaro. Ale niekedy sú to práve tie zvláštne nekoralové bezstavovce, ktoré skutočne upútajú pozornosť a robia display jedinečným. To určite platí aj v prípade morských červov. Pohľad na rúrkového červa alebo kolóniu rúrnatcov je jednoducho úchvatný. Spôsob, akým sa farebná koruna rýchlo stiahne do trubice, ľahko ohúri každého akvaristu.
Nehovoríme tu samozrejme o malých červoch a parazitoch (háďatká, planárie atď.). Máme na mysli pravé červy (Phylum Annelida).
Pretože tzv. "korunka" na filtrovanie potravy mnohých morských červov - rúrnatcov žijúcich v trubiciach je krásne sfarbená, sú tieto živočíchy v akvaristike vysoko cenené a vyhľadávané. Môžeme ich rozdeliť do dvoch skupín podľa materiálu z akého je rúrka zložená, a to na tvrdé a mäkké, s rozdielnymi nárokmi na kŕmenie a kvalitu vody.
Starostlivosť o rúrnatce s mäkkou rúrkou.
Trubice mäkkých rúrnatcov dorastajú do dĺžky približne 8 - 20 cm a hrúbky cca. 1 - 1,5 cm. V prípade nebezpečenstva alebo kontaktu sa rúrnatec stiahne do svojej schránky a koruna chápadiel zmizne.
V prírode sa rúrnatce vyskytujú prevažne v štrbinách vedľa tvrdých koralov.
Všeobecne doporučený objem akvária je už od 30 - 50 litrov. Znamená to, že sú vhodnými živočíchmi aj pre nano akváriá.
Niektoré menšie sabellidné rúrnatce sa v akváriu jednoducho objavia, zdanlivo odnikiaľ, a nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Tieto preferujú oblasti s nižším prietokom vody, kde majú častice organické hmoty tendenciu usadzovať sa. Keďže v podstate jedia odpad – detritus – normálne nevyžadujú extra/doplnkové kŕmenie, aby prežili. V skutočnosti sa správajú ako prirodzené mechanické filtre.
Na druhej strane, väčšie sabellidy zvyčajne vyžadujú o niečo viac krmiva. Oceňujú o niečo väčší pohyb vody a kvalitnejšie potraviny. V dobre kŕmených systémoch môžu byť ich stravovacie potreby uspokojované suspendovanými časticami spojenými s krmivami pre ryby a koralmi. Aby sa zaručilo, že dostávajú primeraný druh/množstvo potravy, doporučujeme cielené kŕmenie pipetou niektorým z vysokokvalitných krmív pre koraly a bezstavovce.
Zvláštnosti:
1. Pri manipulácii s rúrnatcom sa môže jeho trubica (kožovito-hlienovitý obal) poškodiť, najmä pri neopatrnom oddelovaní od podkladu. Toto poškodenie si rúrnaatec rýchlo zreformuje.
2. Ak rúrnetec zhodí svoju perovitú korunku, nezľaknite sa. To sa môže stať, ak sa zviera cíti ohrozené alebo ak je korunka poškodená. Koruna potom pomerne rýchlo dorastie.
3. Pri neopatrnej manipulácii, najmä pri silnejšom mechanickom tlaku na rúrku, môže rúrnatec opustiť svoju schránku. V tom prípade sa ho v žiadnom prípade nesnažte natlačiť naspäť. Na 99,9 percent sa Vám to nepodarí a hrozí iba ďaľšie následné poškodenie rúrnatca. V takom prípade nechajte telo rúrnatca voľne v akváriu na bezpečnom mieste vo veľmi jemnom prúde. AJ takomto prípade si rúrnatec dokáže vytvoriť novú schránku a korunku. Bude však vzľadom na enormnú spotrebu energie pri regenerácii podstatne menší, ako pôvodne.